Capoeira v Mladé Boleslavi

Počátky oddílu
Zájem o capoeiru v Mladé Boleslavi vzbudil mezi pár nadšenci v roce 1999 film Mistr neznámého boje. Je o učiteli tělocviku, který se snaží zlepšit situaci ve škole a vychovávat žáky právě cvičením capoeiry. V době začátků oddílu to byl bohužel jeden z mála dostupných zdrojů o capoeiře u nás. Informace o skutečné capoeiře, tak jak ji známe nyní, nebyly v podstatě k nalezení ani na internetu. Toto vše vedlo k tomu, že se tréninky věnovaly především akrobacii, ke skutečnému bojovému umění tehdy měly ještě velmi daleko.

Pokračovat ve čtení

Mestre Paçoca

Vlastním jménem Sandro Felix dos Santos, narozen 29.5.1970 v severobrazilském přístavním městě Recife kde také začal cvičit Capoeiru v roce 1981.

Jeho první učitel byl mestre Benti-vi. V roce 1985 poznal v Recifu mestre Camisu a následující tři roky dojížděl za tímto vynikajícím učitelem do Rio de Janeira. Po třech letech se přestěhoval a cvičil s ním a s mnoha dalšími učiteli a sbíral zkušenosti v pouličních rodách i v zápase Jiu-jitsu. Tam také začal vyučovat ve své první škole.

Pokračovat ve čtení

Contra Mestre Atabaque

Contra Mestre Atabaque, vlastním jménem Karel Popovič je průkopníkem a hlavním představitelem brazilského bojového umění capoeira na Mladoboleslavsku. Je předsedou a trenérem mladoboleslavského oddílu, viceprezidentem a zároveň zakládajícím členem České asociace capoeiry, která byla založena roku 2008.

Popovič se narodil 2.3. 1983 v Mladé Boleslavi. Sportu se věnuje od svého útlého věku, kdy začal již jako malý cvičit Judo. U Juda zůstal 11 let a dosáhl 1. kyu, neboli hnědého pásu. V roce 2000 se poprvé dozvěděl o capoeiře a na podzim roku 2002 absolvoval první semináře se zahraničními učiteli. V prosinci 2002 navázal spolupráci s Professorem Paçocou (dnes Mestre), který se stal jeho učitelem a se kterým spolupracuje dodnes.

Pokračovat ve čtení

Capoeira

Capoeira představuje unikátní kombinaci tance, akrobacie a netradičního boje. Je umění s osobitou filozofií. Souboj dvou soupeřů je možné nejlépe definovat jako předstíraný boj – hru založenou na improvizaci. Důraz je kladen zejména na plynulost souhry pohybů obou hráčů, co v kombinaci s hudbou a zpěvem činí Capoeiru bojovým uměním, které je atraktivní nejen pro zúčastněné, ale i pro diváky. Capoeiru není možné jednoznačně přiřadit ani do kategorie bojového umění, sportu či folklóru. Možná právě díky svému netradičnímu přístupu vděčí v současnosti za titul nejrychleji se rozvíjejícího bojového umění na světě, které si ze své kolébky (Brazílie) našlo cestu až k nám do České Republiky.

Pokračovat ve čtení

Graduado Cyborg

Graduado Cyborg vlastním jménem Lukáš Kruška se sportem začínal již útlém věku díky rodičům, prošel mnoha sporty fotbalem, závodním lyžováním ale i spoustou volnočasových aktivit jako kolo, turistika pěší i ta vodní, horolezectví atd…
Vzhledem k lásce ke sportu a práci s dětmi se dál věnoval vzdělávání studoval bakaláře na dálkovém studiu Tělesnou výchovu a sport na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem které nedokončil, ale to ho neodradilo a od roku 2013 je instruktorem snowboardingu. V roce 2015 se stal cvičitelem všestrannosti III. třídy. Co se práce s dětmi tyká, tak dělal již jako 17letý pomocného instruktora na dětských táborech turistického oddílu Poustevníci a v pozdějším věku lektora lyžování a snowboardingu na zimních táborech Škoda Auto na Světlance. V roce 2015 se stal trenérem kroužku Capoeiry a v roce 2016 byl jedním z vedoucích na dětském soustředěni capoeiry v Poslově mlýně u Doks.
Capoeiru poprvé viděl ve filmu z roku 1993 Mistr neznámého boje kde se mu zalíbila. O mnoho let později se šel podívat na akci, kde bylo možno shlédnout bojové sporty, které mají základnu v Mladé Boleslavi pořádanou Karlem Popovičem a to byl prosinec 2008. Jeho první trénink proběhl v Lednu 2009 a od té doby pod vedení právě Karla Popoviče (Professor Atabaque) propadl tomuto úžasnému sportu. Přes drobné zdravotní problémy s kolenem ( po pádu na lyžích) dosáhl po letech tréninků, ježdění po seminářích a soutěžení jak na českých tak evropských soutěžích v roce 2016 pro modrý pás.

Graduado Tubarão

František Folprecht začal s capoeirou v roce 2009 v Mladé Boleslavi pod vedením Professora Atabaqua. Svůj první úspěch slavil v roce 2010 na Mistrovství Evropy ve Vídni, kde získal stříbrnou medaili v kategorii C (začátečníci). V roce 2011 zvítězil na Mistrovství České republiky, pořádáném v Jablonci na Nisou a tentýž rok se stal stříbrným medailistou na 1. Jogos Europeus Vem Camará Capoeira, které proběhlo v Liberci.

V roce 2010 mu jen o chlup uniklo 3. Místo na ME v Komárně. V dalších letech následoval i díky studiu na vysoké škole slabý útlum, ze kterého se dostal až v roce 2015, kde na Mistrovství České republiky v Opavě vybojoval 2. místo. Tentýž rok získal 1. mistrovský stupeň (modrý pás), čímž se zařadil mezi trenéry a získal možnost soutěžit v kategorii A (profi). V součastnosti stále trénuje v Mladé Boleslavi a je nápomocen Professorovi Atabaquovi .